Aktualizacja z systemu Windows 2003 SBS

aktualizacja

Koniec wsparcia dla systemu Windows XP oraz Office 2003 w tym roku, zakończenie wsparcia dla serwera Windows 2003/Exchange 2013 (w tym tak popularnego w Polsce pakietu Windows 2003 Small Business Server) w przyszłym roku oraz brak kompatybilności pomiedzy aplikacją Outlook w pakiecie Office 2013 a serwerem poczty Exchange w wersji 2003 powodują że bardzo wiele mikro i małych firm w Polsce staje przed trudnym zadaniem aktualizacji całego swojego systemu.

Dla mikro i małych firm do 25 pracowników proponujemy kompleksowe rozwiązanie oparte na serwerach Dell serii T110, serwerowym systemie operacyjnym Windows 2012 Essentials oraz subskrypcjach Office 365 w wybranym planie oraz migrację stacji roboczych do systemu Windows 8.1 Pro (z opcją downgrade do Windows 7 Pro) i pakietem Office 2013 w modelach licencjonowania zoptymalizowanych dla budżetu danej firmy.

Zakup nowej wersji oprogramowania Microsoft Exchange 2013 do instalacji na własnym serwerze dla mikro i małych przedsiębiorst byłby zbyt kosztowną inwestycją, a zastosowanie rozwiązań alternatywnych (alternatywne tanie serwery pocztowe, niedrogie hostingi) radykalnie obniżyłoby funkcjonalność, jakość i komfort korzystania z poczty elektronicznej. W naszej ocenie najlepszym obecnie rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty subskrypcyjnej Office 365 zaczynając od wersji Exchange Online Plan 1. System Windows 2012 Essentials pozwala na efektywne zintegrowanie z usługą Office 365 (Exchange Online) bedąc optymalnym kosztowo następcą popularnego pakietu Windows 2003 Small Business Server (SBS), zapewniającym jednocześnie utrzymanie i zwiększenie jakości i funkcjonalności serwera pocztowego Microsoft Exchange.

Zalety rozwiązania:

  • zachowanie identycznej i dodatkowo zwiększenie funkcjonalności poczty przy zachowaniu tych samych znanych użytkownikom metod korzystania
  • dostęp do zawsze najnowszej wersji oprogramowania serwerowego poczty Microsoft – aktualizowanej przez Microsoft bez dodatkowych opłat
  • bardzo duza przestrzeń na wiadomości pocztowe (obecnie 50GB dla każdego użytkownika) – pozwala uniknąć kosztów inwestycji w pamięć masową własnego serwera.
  • możliwość tworzenia skrzynek współdzielonych (obecnie o pojemnosci 10GB)
  • możliwość stworzenia wspólnych kalendarzy np. urlopów
  • wygodny dostęp do poczty z dowolnego miejsca i urządzenia (komputery stacjonarne, laptopy, tablety, telefony komórkowe lub przez przeglądarkę WWW z dowolnego komputera – zawsze z takim samym dostępem do danych
  • poczta jest chroniona przez skuteczny system antyspamowy i antywirusowy (brak konieczności oddzielnego zakupu i aktualizacji)
  • mniejsze koszty zarządzania pocztą (wiele czynności konserwacyjnych po stronie Microsoft)
  • wysoka dostępność – zapewnia działanie systemu pocztowego w przypadku niedostępności Państwa biura lub awarii Państwa serwera
  • możliwość odzyskania skasowanych przypadkowo lub rozmyślnie wiadomości (do 30 dni)

Jesteśmy przekonani że oferta Microsoft w ramach usług Office 365 jest obecnie najlepszą propozycją typu „cloud” dla biznesu zarówno dla mikro, małych jak i średniej wielkości firm. W roku 2012 wykonaliśmy migrację jednego z naszych klientów (ponad 300 użytkowników poczty) do identycznej usługi w ramach oferty Office 365. Klient jest bardzo zadowolony z działania systemu i przedłuża swoją subskrypcje. Odnotował także znaczące oszczedności na zarządzaniu systemem i inwestycjach w infrastrukturę IT związane z wdrożeniem tego rozwiązania.

Pomimo że rozwiązanie oparte na usługach Office 365 oznacza pojawienie się w firmie dodatkowych kosztów stałych to jednak w perspektywie wieloletniej (3-5 lat) nadal jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne od budowy i utrzymywania własnej infrastruktury poczty elektronicznej.

W ramach umowy na usługę Office 365 firma Microsoft zapewnia bezpieczeństwo zgodne ze standardem ISO 27001 oraz zgodność z przepisami UE o ochronie danych osobowych (w tym możliwość przechowywania danych na terenie UE). Dane na serwerach Microsoft są zaszyfrowane. Zapewne w większości przypadków będzie to oznaczało zwiększenie bezpieczeństwa funksjonowania Państwa systemu informatycznego.

Zaniepokojenie niektórych klientów może budzić wydajność ich łacza internetowego i obawy czy nie wpłynie ona na komfort i efektywność pracy z pocztą elektroniczną. Z naszych doświadczeń wynika że w firmie zatrudniającej 10-15 osób i posiadajacej typowe łącze ADSL 4/1 Mbps korzystanie z poczty elektronicznej opartej na usłudze Office 365 jest w pełni komfortowe i efektywne a użytkownicy nie zauważają zadnych opóźnień w przepływie poczty zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz firmy.

Wszystkie zgrozmadzone na dotychczasowym serwerze dane poczty, pliki i ustawienia możemy zmigrować do nowego systemu, a dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom ograniczyć do mimnimum wpływ takiej zmiany na bieżacą pracę Pańśtwa firmy.

Jeżeli posiadacie Państwo system informatyczny oparty na Windows 2003 Small Business Sever lub podobne rozwiązanie zachęcamy do kontaktu z nami. Niezależnie od wielkosci Państwa firmy i specyfiki jej działania opracujemy i przedstawimy Państwu optymalne kosztowo i technologicznie rozwiązania w zakresie jego aktualizacji dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania po zakończeniu wsparcia starszych rozwiązań.

Skontaktuj się z nami

rozpocznij współpracę z PN standard

Zadzwoń: (+48) 22 20 72 215

lub